Resweratrol

O tej substancji zapewne każdy słyszał. Resweratrol ciągle wzbudza emocje i nadzieje, chociaż dziś już mało który naukowiec wierzy, że to on jest odpowiedzialny za „francuski paradoks” – czyli hipotezę, że picie wina bogatego w ten antyoksydant przedłuża życie mieszkańcom tamtego kraju. Chorują oni znacznie rzadziej, niż wskazywałaby na to ich dieta, stąd „paradoks”.

Koszty są dość wysokie, należy więc rozważyć, czy korzyści usprawiedliwiają zakup i regularne przyjmowanie suplementu. Gdyby jednak ktoś się zdecydował – proszę zwrócić uwagę, czy na opakowaniu podano faktyczną zawartość resweratrolu, czy może na przykład „suszonych skórek winogron” bądź innego „źródła”. Należy też pamiętać, że z reguły w badaniach, gdzie wykazano jego pozytywne działanie, stosowano bardzo wysokie dawki, daleko poza zasięgiem kieszeni przeciętnego człowieka. 100 mg dziennie powinno być ilością wystarczającą do uzyskania zadowalającego efektu – będzie to dziesiątki albo setki razy więcej, niż można dostarczyć z pożywieniem.

Nie do końca wiadomo, czy chroni on przed rakiem. Badania dają sprzeczne rezultaty, w jednych okazuje się, że pojawia się jakiś efekt ochronny, w innych jest on zerowy, nawet przy użyciu dawek odpowiadających zjadaniu przez człowieka kilku opakowań tej substancji dziennie.

Podejrzewa się, że to właśnie on może odpowiadać za zmniejszenie ilości schorzeń serca w krajach, gdzie pije się dużo czerwonego wina, produkowanego z winogron. Niestety, nie ma tu dobrych badań, które mogłyby to potwierdzić, a większość dotychczas przeprowadzonych została anulowana, po tym jak odkryto że prowadzący je naukowiec wymyślał sobie wyniki. Co gorsza, w jednym z badań ta substancja zniwelowała pozytywny efekt ćwiczeń fizycznych na parametry krwi, co sugeruje, że mogła ona wręcz zaszkodzić. Niemniej w testach na zwierzętach działanie antymiażdżycowe resweratrolu było silne i wyraźne:

http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S0066-782X2012005000006&script=sci_arttext&tlng=en

Bardzo wiele wskazuje na to, że jego regularne stosowanie może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób degeneracyjnych układu nerwowego, zwłaszcza choroby Alzheimera i choroby Parkinsona.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664214/

Na koniec oczywiście badania dotyczące długowieczności – dały one sprzeczne rezultaty. Przykładowo, w jednym z nich dawki rzędu 300 do 1200 mg na kg masy ciała nie przyniosły żadnego efektu. W innym z kolei dawki rzędu 1 grama na kg masy ciała przedłużyły życie o 22%. Należy pamiętać, że ze względu na różnice w metabolizmie odpowiednie dawki dla człowieka byłyby dużo niższe, ale dalej mówi się tu o suplementacji ilością rzędu 5 gramów resweratrolu dziennie, co w porównaniu do zawartości w suplementach jest ilością po prostu kolosalną. Szum wokół niego wziął się z wyników badań na owadach i rybach, którym faktycznie przedłużył życie, ale im bardziej zaawansowany był organizm, tym efekt był mniejszy.

Podsumowując – resweratrol zdaje się mieć lekkie działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe, ale jego znaczenie w przedłużaniu życia jest mocno przereklamowane.